Sposoby na zmniejszenie opłat za ogrzewanie

brown wooden house surrounded by trees

Zima oznacza czas przygotowań siebie i co gorsza swojego budżetu na szalenie wysoki rachunek za ogrzewanie. Nie jest tajemnicą, że płacenie za utrzymanie ciepła w całym domu nie jest tanie, ale to nie znaczy, że nie ma sposobów, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Uszczelnij wycieki powietrza

Gotowy? Czas upolować te irytujące wycieki powietrza. Sprawdź swoje ściany, okna, sufity, drzwi, oprawy oświetleniowe, wyloty i przełączniki pod kątem uchodzącego powietrza. Szukaj rzeczy, takich jak dziury, szczeliny i odpryski, które się rozpadają. Możesz nawet wykonać stary test świec. Wszystko, co musisz zrobić, to zapalić świecę i trzymać płomień w pobliżu okien (ale nie spalaj zasłon!). Jeśli widzisz migotanie płomienia, może to oznaczać wyciek powietrza.

Zaprogramowuj termostat.

Dokonywanie niewielkich zmian w termostacie może mieć duży wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Możesz zaoszczędzić nawet 10% rocznie, jeśli obniżysz temperaturę na termostacie o 7–10 stopni na osiem godzin dziennie. Idziesz cały dzień do pracy? Zmniejsz temperaturę na termostacie. Spędzasz cały dzień na turnieju piłkarskim? Zmniejsz temperaturę na termostacie. Wyjechałeś za miasto na weekend? Zgadłeś – zmniejsz temperaturę na termostacie.
Wszystko to może po pewnym czasie działać Ci na nerwy (nie winimy Cię). Jeśli chcesz znacznie ułatwić sobie życie, zainwestuj w inteligentny termostat. Możesz go zaprogramować, aby wprowadzał zmiany za Ciebie (niektóre pozwalają nawet kontrolować ustawienia z aplikacji).

Zobacz: Jaki piec wybrać na pellet czy ekogroszek 

Wpuść światło.

Kiedy wyjdzie słońce, otwórz rolety i wpuść do środka witaminę D. Światło słoneczne wpadające do okien może dać ci poważne ciepło w staromodny sposób. A jeśli w Twoim domu jest już ciepło, ciepło nie będzie musiało do niego napływać – i nie będziesz musiał się kulić za każdym razem, gdy to nastąpi. Po prostu nie zapomnij zakryć okien, aby nie dopuścić do nagromadzenia zimnego powietrza, gdy zrobi się ciemno.

Zamknij drzwi w nieużywanych pomieszczeniach.

Czy w ciągu dnia nigdy nie jesteś w łazience dla gości na piętrze albo w sypialni dziecka które już z tobą nie mieszka? Wiec zamknij drzwi do tych pokoi. Obniża to rachunki za ogrzewanie. Dlaczego? Cóż, przy zamkniętych drzwiach ciepło będzie unosić się w pomieszczeniu, więc system HVAC nie będzie musiał wypompowywać ciepłego powietrza. To jeden prosty (ale genialny) sposób, który pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Noś ciepłą odzież.

Zima to idealny czas na życie w tych grubych flanelowych piżamach, które tak bardzo kochasz. Noszenie cieplejszych ubrań w pomieszczeniu sprawi, że nie będziesz chciał tak mocno podkręcać ciepła. A kiedy na dworze jest zimno, kto nie lubi spędzać czasu w ciepłych, przytulnych skarpetkach? Gdy już to zrobisz, idź do kuchni, przygotuj swój ulubiony gorący napój i delektuj się nim. Im cieplej jest w środku, tym mniej pracy będzie musiała wykonać jednostka grzewcza. Wielki sekret oszczędności na rachunku za ogrzewanie? Twoje puszyste kapcie, ot co.

Dodaj komentarz