Ulga termoizolacyjna. Odliczenie

person in blue pants sitting on brown wooden floor

Izolacja pomoże Ci utrzymać pożądaną temperaturę w Twoim domu przez cały rok, chroniąc go przed chłodem zimą i nadmiernym upałem latem. Izolacja jest również przydatna w celu zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem. Dobrze ocieplony dom jest bardzo energooszczędny i będzie wymagał bardzo niewielkiego dodatkowego ogrzewania i chłodzenia.

 

Ile pieniędzy zaoszczędzisz, ocieplając swój dom, będzie zależeć od różnych czynników, takich jak rodzaj izolacji i wielkość domu. Ponadto, w zależności od wieku Twojego domu, będziesz musiał zastosować więcej lub mniej środków izolacyjnych. Dobrą rzeczą jest to, że generalnie nie potrzebujesz żadnego pozwolenia na budowę w celu montażu środków izolacyjnych i ostatecznie zwrócą się one, więc jest to rozsądna inwestycja.

Zazwyczaj nowoczesne domy budowane są z zachowaniem bardzo dobrych standardów izolacyjnych, ale stare domy wymagają dużo pracy. W tym ostatnim przypadku istnieje prawdopodobnie wiele możliwości poprawy efektywności energetycznej Twojego domu. Gdy jest zbyt zimno, ciepło może być tracone we wszystkich kierunkach, dlatego należy pomyśleć o zintegrowanej izolacji, aby utrzymać ciepło w domu.

Zobacz też: cena opału pellet i sklep ekogroszek

Jakie są rodzaje izolacji?

1. Izolacja ścian

W zależności od rodzaju ściany możesz użyć:
a) Izolacja ścian szczelinowych
b) Solidna izolacja ścian (brak w nich pustek). Jeśli masz solidne ściany, możesz wybrać izolację wewnętrzną i zewnętrzną.

2. Izolacja dachu

a) Ciepły strych, izolujący bezpośrednio pod dachem,
b) Loft zimny, izolujący bezpośrednio nad stropem najwyższej kondygnacji.

3. Izolacja okien i drzwi

Upewnij się, że masz okna i drzwi z podwójnymi szybami! Oznacza to, że zamiast jednej szyby znajdują się co najmniej dwa panele szklane oddalone od siebie o kilka milimetrów. Podwójne szyby ochronią Cię również przed hałasem z zewnątrz, utrzymując Twój dom w cieple i ciszy!

4. Izolacja podłogi

Może to być bardzo kosztowne, upewnij się, czy naprawdę tego potrzebujesz, w zależności od rodzaju posiadanej podłogi. Zazwyczaj nowoczesne domy mają izolatory pod betonową podłogą, ale starsze domy z podwieszanymi podłogami będą wymagały inwestycji. Jedną z bardzo dostępnych alternatyw dla izolacji podłóg jest umieszczenie dookoła dobrych dywaników. Zapewni to również przyjemne uczucie podczas chodzenia!

Co ważne podatnicy mogą odliczyć wydatki na termoizolację w rozliczeniu PITów. Jest to tak zwana ulga termoizolacyjna. Wymaga się w tym przypadku wypełnienia PITa 0. Można to zrobić między innymi korzystając z usługi Twojego e-PITu.Pozycja 31 z PITa 0 pozwala odliczyć wydatki na termoizolację co jest bardzo dobra drogą na zaoszczędzenie.

Dodaj komentarz